Podstawa to zapobieganie

 

Profilaktyka, czyli szereg działań, których celem jest zwiększona kontrola zdrowia to podstawa, aby w starszym wieku swobodnie funkcjonować i w pełni korzystać z jesieni życia. Tym bardziej jest ona niezbędna, gdy dotyczy osób należących do grupy tzw. zwiększonego ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia.

Niestety większość osób starszych nie posiada nawyku dbania o własne zdrowie. Zauważalna od kilku lat tendencja związana z migracją zarobkową, spowodowała, że często normalny system rodzinnej profilaktyki nie istnieje. Życie na odległość sprawia, że niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z dolegliwości, jakie trapią najbliższych. Oni sami nie chcą budować wokół siebie atmosfery bezradności, a tym bardziej skazywać najbliższych na rezygnację z własnego życia.

W mniejszych miejscowościach problemem jest również brak swobodnego dostępu do odpowiedniego specjalisty, w tym przypadku kardiologa. Prywatne wizyty natomiast to wydatek, na który większość starszych osób często nie stać. Z 5 mln chorych na nadciśnienie tętnicze, tylko co druga osoba zdaje sobie sprawę z choroby, z tego jedynie 15% podejmuje leczenie.

Na skutki niestety nie trzeba czekać. Codziennie 400 osób przechodzi zawał serca, w ciągu roku liczba ta sięga 100 tys., z czego 40 tys. osób umiera. 70% zgonów w ostrej fazie zawału serca spowodowane jest zbyt późnym rozpoczęciem fachowego leczenia. Większość osób starszych, mimo zdiagnozowanej co najmniej jednej choroby układu krążenia, nie korzysta z rehabilitacji kardiologicznej.

Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć 50% zgonów, spowodowanych chorobami układu krążenia.

Facebook